Jakie znaczenie ma dobry styl pisania pracy

Dodano 3.8.2019

Wiele osób uważa, że styl, jakim posługuje się w trakcie pisania jest ważny, z uwagi na to, jak zostanie odebrany. Nieważne czy pisze się posty na blogu czy tekst reklamowy albo artykuł dla firmy, trzeba, uwzględnić to, do kogo się go kieruje i jaki język używa odbiorca. Również temat tekstu ma duży wpływ na to, jakiego stylu należałoby użyć.

Pojawia się jednak pytanie, jakimi zasadami trzeba się kierować stosując taki, a nie inny styl pisania?

Jeżeli tekst kierowany jest do szerszej grupy odbiorców, nie trzeba się obawiać o to, że zostanie napisany w złym stylu. Warto w tym przypadku postawić na styl prosty, na znany wszystkim język, który dobrze zostanie odebrany zarówno przez młodych jak i starszych czytelników. W tym przypadku należy unikać słów typowych dla slangu grup młodzieżowych, nie przeklinać, ale też nie stosować żadnych wyszukanych zwrotów. Zamiast tego warto pisać prostymi, jasnymi słowami.

Inny styl jest dobry na własnego bloga, a inny nadaje się do tekstów reklamowych lub specjalistycznych artykułów.

W wybranych typach tekstach treść np. nie ma znaczenia, a liczy się długość, jednak wtedy najlepszy ona jest dla odbiorców znanych jako „ roboty Google”. Dlatego nie należy sztucznie przedłużać tekstu. Bez wyszukanych zwrotów oraz pisania długich złożonych zdań tekst będzie się lepiej prezentował, a więc więcej osób go zrozumie. Klient -o ile pisze się dla odbiorcy– doceni to, że nie ma w tekście „ lania wody”, a autor koncentruje się na jakości przekazywanej treści.

Choć język potoczny jest ogólnie akceptowalny i nie ma nacisku na pisanie poprawną polszczyzną, należy unikać go w pisanych tekstach. Można używać go w dialogach; teksty obowiązują inne zasady. Potoczne wyrażenia są zauważane wtedy, gdy są napisane niż wypowiedziane. Oprócz tego poprawna polszczyzna mówi o profesjonalizmie copywritera, albo osoby piszącej posty.

Doskonały warsztat pisarski, gdy jest szlifowany w trakcie tworzenia kolejnych tekstów, lub np. redagowania treści na stronę www daje lepsze wyniki w pracy.

Aby tworzyć ładne zdania, należy żonglować między banalnymi wyrażeniami, tworzyć ciekawe związki frazeologiczne, a przy tym nie tracić logiki wypowiedzi.

Dlatego na pytanie, w jaki sposób można poprawić swój styl pisania, odpowiedź brzmi: należy ćwiczyć i kierować się przykładami klasyków pisarstwa.

 

Godziny pracy biura

pon. - pt. 9:00 - 17:00

biuro@napisac.pl

tel.883662403

INWESTO GRACJAN MATUSZAK

NIP7661802786
REGON368754981

 

Wypełnij formularz, postaramy się jak najszybciej wycenić zlecenie.

Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za dalsze wykorzystanie wykonanych opracowań naukowych, tekstów, analiz, biznes planów oraz innych materiałów w sposób naruszający przepisy prawa autorskiego lub kodeksu karnego. Napisac.pl nie realizuje prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych, prezentacji maturalnych czy innych tego typu prac, a jedynie wzory takich prac, które są pomocne przy pisaniu własnej pracy i mogą być wykorzystane tylko w sposób nienaruszający prawa a w szczególności Prawa Autorskiego oraz Art. 272. K.K.