Po co wcięcia akapitowe?

Dodano 30.8.2019

Wszystkie prace licencjackie i magisterskie złożone są z rozdziałów i podrozdziałów, a także ze wstępu i zakończenia. Tak zbudowana jest każda praca. Mniejsze części składowe pracy, a także różnych tekstów, to akapity, pełniące ważną rolę w zachowaniu przejrzystości tekstu w dokumencie.

Wcięcie akapitowe stosuje się po to, aby wskazać miejsce, w którym zaczyna się nowa myśl (ujęta w osobny akapit). Jeśli autor tekstu, początek akapitu sygnalizuje w jakiś inny sposób, nie trzeba stosować wcięcia.

Akapitem rozpoczyna się każdą nową myśl. Używając akapitu podkreśla się, że piszemy o innym zagadnieniu.

Pierwszy akapit po tytule oraz w podtytule jest przykładem rozpoczęcia nowej myśli. W związku z tym nie wymaga zastosowania dodatkowego wcięcia akapitowego.

O wcinaniu pierwszego wiersza w akapicie uczniowie uczą się już w szkole podstawowej. Jednak ci, którzy dawniej robili szlaczki, w celu rozdzielenia tekstu mogą zastosować inne wyróżnienia akapitowe.

Znanych jest wiele sposobów na zastosowanie takiego wyróżnienia . Wcięcia robi się w celu stworzenia widocznego rozróżnienie pomiędzy akapitami. Najbardziej znanym wcięciem jest wcięcie akapitowe pierwszego wiersza

Nie ma jednej, prostej, stałej reguły opisującej wielkość wcięcia. Zazwyczaj zachowywana jest proporcjonalność w długości pustego miejsca do kolumny pisanego tekstu. 
W pierwszym akapicie można ominąć wcięcie linii, gdyż nie ma potrzeby oddzielenia początku tekstu od kolejnych partii tekstu.

Wcięcie akapitowe nie jest wymagane w tekstach, w których kolejne akapity są rozdzielone przez element graficzny (np. kilka gwiazdek lub jakiś ozdobny ornament) albo przez zwiększoną interlinię . W tym przypadku większy odstęp zastosowany między akapitami oddziela je wyraźnie, tak iż wcięcie nie jest wymagane.

Zastosowanie wcięć akapitowych jest obecnie liberalniejsze w stosunku do dawnych zasad. Można ich w ogóle nie stosować. Jednak najważniejszym jest, to aby ustaloną zasadę stosować w całym tekście.

Gdy chodzi o internet to kwestia wcięć jest inna. W tekstach internetowych nie stosuje się wcięć akapitowych; w tym środowisku przestano je stosować.

Jeśli gdzieś jeszcze występują, są oznaką tego, iż autor nadal trzyma się starych zasad,  tzw. tradycyjnej typografii.

Godziny pracy biura

pon. - pt. 9:00 - 17:00

biuro@napisac.pl

tel.883662403

INWESTO GRACJAN MATUSZAK

NIP7661802786
REGON368754981

 

Wypełnij formularz, postaramy się jak najszybciej wycenić zlecenie.

Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za dalsze wykorzystanie wykonanych opracowań naukowych, tekstów, analiz, biznes planów oraz innych materiałów w sposób naruszający przepisy prawa autorskiego lub kodeksu karnego. Napisac.pl nie realizuje prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych, prezentacji maturalnych czy innych tego typu prac, a jedynie wzory takich prac, które są pomocne przy pisaniu własnej pracy i mogą być wykorzystane tylko w sposób nienaruszający prawa a w szczególności Prawa Autorskiego oraz Art. 272. K.K.