Bezwzględne "NIE!" dla plagiatu - czym jest plagiat?

Dodano 24.3.2018

Co to jest plagiat? Czym jest plagiat w pracach dyplomowych?


Słownik języka polskiego PWN tłumaczy termin plagiat jako "przywłaszczenie cudzego pomysłu twórczego, wydanie cudzego utworu pod własnym nazwiskiem lub dosłowne zapożyczenie z cudzego dzieła opublikowane jako własne". 

Tłumacząc  językiem potocznym jest to kradzież Twojej własności, Twojej pracy. W przypadku twórczości literackiej jest to kradzież Twojego utworu, w całości, bądź też w części. 

Popełnienie plagiatu jest przede wszystkim czymś nie etycznym, działaniem pozbawionym szacunku wobec twórcy.

 

Plagiat, a bazowanie na literaturze..

Pisząc pracę licencjacką, magisterską, czy inżynierską oczywiście musisz korzystać z cudzego dorobku: artykułu, książki, filmu, innej pracy dyplomowej.  Pamiętajmy, że nasza praca nie ma charakteru literatury fantastycznej, lecz piszemy o czymś, co w pewnym zakresie  zostało już przez kogoś kiedyś zdefiniowane,  opisane, opracowane, bądź zbadane. Cytując konkretnego autora pamiętajmy o uwzględnieniu przypisu. 

Oczywiście pamiętaj o tym, że bazowanie na bibliografii NIE uprawnia Cię do przepisania wszystkich książek i artykułów. Bazowanie na literaturze ma mieć charakter poboczny i pomocniczy. 

 

Kontrola uczelni

Aktualnie wiele polskich uczelni weryfikuje już każdą pracę w systemie antyplagiatowym. W ten sposób uczelnie podejmują walkę z osobami popełniającymi ten niecny czyn. Pamiętaj, że na Twoje życzenie dostarczamy Ci bezpłatnie raport z systemu antyplagiatowego.

Test antyplagiatu to nic strasznego, pod warunkiem, że praca została napisana samodzielnie. Jest to czysta formalność. Bazuj na mądrej literaturze zamieszczając koniecznie przypisy. 

Autor: Maciej Kuran


Tagi:plagiat, co to jest plagiat, nie dla plagiatu, plagiat jako przestępstwo, plagiat przestępstwem, czym jest plagiat, plagiat w pracach licencjackich, plagiat w pracach magisterskich, plagiat w pracach inżynierskich, plagiat w pracach dyplomowych, plagiat na studiach, antyplagiat, antyplagiat praca licencjacka, antyplagiat praca magisterska, antyplagiat praca inżynierska, antyplagiat praca dyplomowa, sprawdzenie pracy dyplomowej, plagiat konsekwencje, studia, student, studiowanie, studia dzienne, studia zaoczne, sesja, dylemat studenta, dylematy studenckie, praca licencjacka, praca magisterska, pisanie pracy, pisanie prac, pisanie pracy na zamówienie, pisanie prac na zamówienie, pisanie pracy licencjackiej, pisanie pracy magisterskiej, pisanie pracy inżynierskiej, pisanie pracy dyplomowej, pisanie prac licencjackich, pisanie prac magisterskich, pisanie prac inżynierskich, pomoc dydaktyczna, napisac.pl,

Godziny pracy biura

pon. - pt. 9:00 - 17:00

biuro@napisac.pl

tel. 790 - 666 - 794

 

NIP 8792694688
REGON 368189021

Broniewskiego 6/32, Toruń, 87-100

 

Jakieś pytanie? Skontaktuj się bezzwłocznie z nami już teraz.

Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za dalsze wykorzystanie wykonanych opracowań naukowych, tekstów, analiz, biznes planów oraz innych materiałów w sposób naruszający przepisy prawa autorskiego lub kodeksu karnego. Napisac.pl nie realizuje prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych, prezentacji maturalnych czy innych tego typu prac, a jedynie wzory takich prac, które są pomocne przy pisaniu własnej pracy i mogą być wykorzystane tylko w sposób nienaruszający prawa a w szczególności Prawa Autorskiego oraz Art. 272. K.K.