Jak idealnie wybrać temat pracy dyplomowej? - krok po kroku

Dodano 19.3.2018

Przed dylematem wyboru tematu swojej pracy dyplomowej staje każdy student. Czy wybór tematu zawsze jest trudną kwestią?


Wybór tematu pracy paradoksalnie wcale nie jest łatwą kwestią. Jest to działanie, które wymaga czasu i dokładnego przemyślenia rozważając kilka ważnych czynników. No właśnie, jakich czynników.

1. Temat musi Cię interesować

Temat, który wybierasz musi być koniecznie z obszaru Twoich zainteresowań. Nie może to być temat z którym zupełnie się nie utożsamiasz, bądź nigdy nie miałeś z nim jakiejkolwiek styczności. Jeżeli wybrałeś temat, który Cię interesuje, to sukces masz na wyciągnięcie ręki. Nie podążaj za kolegami i koleżankami w kwestii wyboru tematu. Absolutnie nie sugeruj się otoczeniem. 

 

2. Temat musi interesować promotora

Wybrany temat musi interesować, a przede wszystkim być w zakresie promotora. Niektórzy promotorzy nie chcą mieć pieczy nad pracami, które odbiegają od ich kręgu zainteresowań i specjalizacji. Np. Prawnik nie chce zajmować się pracą, której ujęcie będzie stricte socjologiczne. Wybierając konkretnego promotora musisz być świadomy, że jego "upodobania" mogą mieć bezpośredni wpływ na wybór Twojego tematu.

 

3. Dostępność materiałów

Rekomenduje wybór tematu, gdzie literatura jest łatwo dostępna i nie trzeba jej sprowadzać "z drugiego końca świata". Pamiętaj o tym, że opisując np. dane przedsiębiorstwo uzyskanie wielu informacji będzie niemożliwe. Wiele danych jest pilnie strzeżonych tajemnicą firmy i tego typu kwestie jak receptury, bądź procesy technologiczne nie są ujawnianie do wiedzy publicznej. W przypadku pracy nastawionej na aspekt badawczy, zastanów się, czy będziesz w stanie rzetelnie te badania w tym miejscu przeprowadzić, jeżeli to jest np. zakład karny, bądź szpital psychiatryczny. 

 

4. Sytuacja życiowa

Mierz siły na zamiary. Nie podejmuj się czegoś, co już na wstępie wydaje się być abstrakcją i przerasta Cię. Jeżeli Twoja sytuacja życiowa nie pozwala Ci na wybranie "ambitnego" tematu, wybierz zatem mniej ambitny. Wybierz temat taki, który nie sprawi Ci problemu w perspektywie przyszłej obrony.

 

Reasumując

Wielkrotnie rozmawiam ze studentami, którzy strasznie męczą się ze swoim tematem, bowiem popełnili jeden ważny błąd - wybrali zły temat. Postępuj zgodnie z uwagami, a praca dyplomowa to będzie czysta formalność.

 

Autor: Maciej Kuran


Tagi: jak wybrać temat pracy dyplomowej, wybór tematu pracy dyplomowej, temat pracy dyplomowej, temat pracy licencjackiej, temat pracy magisterskiej, temat pracy inżynierskiej, jak wybrać temat pracy licencjackiej, jak wybrać temat pracy inżynierskiej, temat pracy dyplomowej, temat pracy licencjackiej, temat pracy magisterskiej, temat pracy inżynierskiej, obrona pracy dyplomowej, obrona pracy, obrona pracy magisterskiej, obrona pracy licencjackiej, obrona pracy inżynierskiej, jak wygląda obrona pracy dyplomowej, jak wygląda obrona, jak wygląda obrona pracy magisterskiej, jak wygląda obrona pracy licencjackiej,  studia, student, studiowanie, studia dzienne, studia zaoczne, sesja, dylemat studenta, dylematy studenckie, praca licencjacka, praca magisterska, pisanie pracy, pisanie prac, pisanie pracy na zamówienie, pisanie prac na zamówienie, pisanie pracy licencjackiej, pisanie pracy magisterskiej, pisanie pracy inżynierskiej, pisanie pracy dyplomowej, pisanie prac licencjackich, pisanie prac magisterskich, pisanie prac inżynierskich, pomoc dydaktyczna, napisac.pl,

 

Godziny pracy biura

pon. - pt. 9:00 - 17:00

biuro@napisac.pl

tel. 790 - 666 - 794

 

NIP 8792694688
REGON 368189021

Broniewskiego 6/32, Toruń, 87-100

 

Jakieś pytanie? Skontaktuj się bezzwłocznie z nami już teraz.

Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za dalsze wykorzystanie wykonanych opracowań naukowych, tekstów, analiz, biznes planów oraz innych materiałów w sposób naruszający przepisy prawa autorskiego lub kodeksu karnego. Napisac.pl nie realizuje prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych, prezentacji maturalnych czy innych tego typu prac, a jedynie wzory takich prac, które są pomocne przy pisaniu własnej pracy i mogą być wykorzystane tylko w sposób nienaruszający prawa a w szczególności Prawa Autorskiego oraz Art. 272. K.K.