Jakie wybrać studia - prywatne, czy państwowe?

Dodano 9.3.2018

Prywatne, czy państwowe? To jest pytanie, które zadał sobie każdy student chcący kontynuować naukę po liceum, bądź technikum. Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy uczelnią państwową, a prywatną? Czy państwowe uczelnie wygrywają z prywatnymi?  Czy od tej decyzji zależy Twoje przyszłe życie zawodowe?


Zadane przeze mnie pytania są dość złożone i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi - TAK, bądź NIE, LEPSZE i GORSZE.

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że na państwową uczelnie idzie się po prestiż, natomiast do prywatnej po wiedzę. Inni twierdzą, że na prywatnej uczelni "kupujesz" wykształcenie wkładając w cały tok edukacji minimum wysiłku. Jak jest naprawdę?

Ks. Józef Tischner wyróżnił trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda. Reasumując, tyle ilu jest studentów, tak każdy będzie miał swój subiektywny pogląd w kwestii uczelni i będzie miał swoje racje i prawdę. Prawda jest natomiast taka, że standardy wyznaczają sami studenci poprzez swoją postawę, sumienność, determinację i przede wszystkim poprzez świadomość dlaczego chcą studiować i w jakim celu. To student jest "produktem" uczelni, który w dalszej perspektywie ma stanowić wysoką wartość na rynku pracy. Żadna uczelnia bez bezpośredniego wysiłku studenta nie zagwarantuje świetlanej przyszłości.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że państwowa uczelnia jest lepsza od tej prywatnej. Można natomiast wyróżnić pewne zalety i wady. 

---------------

Trudniej jest się dostać na uczelnię państwową, ale też trudniej się na niej utrzymać i skończyć ją. 

 

Mogę jedynie zgodzić się z tym, że faktycznie trudniej się dostać na państwową uczelnie. Limit miejsc jest najczęsciej mocno ograniczony, a ilość osób zainteresowanych danym kierunkiem bardzo duża. Następuje w tych okolicznościach "walka" o dostanie się na wymarzony kierunek. Nie zgodze się jednak z tym, że można generalizować twierdząc, że na prywatnej uczelni student dostaje dyplom za "piękny uśmiech". Student, który chciałby zostać wyrzucony z państwowej uczelni musi również dobrze się "postarać". Nie traktujmy państwowych uczelni jak survival. To jest mit, który trzeba obalić.

---------------

Prestiż?

Czy o to w tym wszystkim chodzi? Czy tylko to się liczy? Znam prywatne uczelnie o wielkim prestiżu, jak i państwowe uczelnie z niskim, jak i na odwrót.

---------------

Wykładowcy?

Tutaj warto podkreślić, że pracownicy naukowi nie ograniczają się tylko i wyłącznie do jednej uczelni. Podejmują pracę prowadząc zajęcia na państwowych, jak i prywatnych. 

---------------

Koszty?

W tej kwestii bezkonkurencyjne pozostają uczelnie państwowe, które oferują studia bezpłatne w trybie dziennym. Niestety studia na uczelniach prywatnych czasami są drogie i przekraczają możliwości ekonomiczne studenta i jego rodziny.

 

Żaden z tych czynników nie może determinować bezpośredniego Twojego wyboru. Musisz rozważyć za i przeciw , lecz przede wszystkim wybrać uczelnię swoich pragnień. Nie obawiaj się trudnej rekrutacji, bądź stworzonej kiedyś fikcyjnej ideologii dotyczącej ogromnego ciężaru pracy i katorgii w kwestii studiowania na uczelniach państwowych. Inwestuj w siebie, swój rozwój, a studia traktuj jako piękny czas. Studiuj to co chcesz i gdzie chcesz.

Autor: Maciej Kuran


Tagi: jak wybrać studia, jak wybrać odpowiednią uczelnie, jak wybrać odpowiedni kierunek, studia dzienne a zaoczne, zalety studiowania dziennego, zalety studiowania zaocznego, studiowanie zaoczne, studiowanie dzienne, jakie studia wybrać, jak wybrać studia, jak wybrać właściwe studia,  studia, student, studiowanie, studia dzienne, studia zaoczne, sesja, dylemat studenta, dylematy studenckie, praca licencjacka, praca magisterska, pisanie pracy, pisanie prac, pisanie pracy na zamówienie, pisanie prac na zamówienie, pisanie pracy licencjackiej, pisanie pracy magisterskiej, pisanie pracy inżynierskiej, pisanie pracy dyplomowej, pisanie prac licencjackich, pisanie prac magisterskich, pisanie prac inżynierskich, pomoc dydaktyczna, napisac.pl,

Godziny pracy biura

pon. - pt. 9:00 - 17:00

biuro@napisac.pl

tel. 790 - 666 - 794

 

NIP 8792694688
REGON 368189021

Broniewskiego 6/32, Toruń, 87-100

 

Jakieś pytanie? Skontaktuj się bezzwłocznie z nami już teraz.

Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za dalsze wykorzystanie wykonanych opracowań naukowych, tekstów, analiz, biznes planów oraz innych materiałów w sposób naruszający przepisy prawa autorskiego lub kodeksu karnego. Napisac.pl nie realizuje prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych, prezentacji maturalnych czy innych tego typu prac, a jedynie wzory takich prac, które są pomocne przy pisaniu własnej pracy i mogą być wykorzystane tylko w sposób nienaruszający prawa a w szczególności Prawa Autorskiego oraz Art. 272. K.K.