Co to jest przypis ? Jak sporządzić poprawnie przypisy w pracy?

Dodano 4.5.2018

Co to są przypisy i jaka jest ich funkcja? Do dzisiaj spotykamy się z tego typu pytaniami. Przypisy często okazują się być problematyczną kwestią. Z całą pewnością jest to aspekt, na który promotorzy zwracają szczególną uwagę.


Słownik PWN definiuje przypis jako objaśnienie lub uzupełnienie dodane przez autora lub wydawcę do tekstu dzieła, umieszczane u dołu stronicy, na końcu rozdziału lub dzieła. 

 

Używając potocznego języka...

Przypis jest to bezpośrednie odniesienie do oryginalnego tekstu, z którego zaczerpnąłeś pewną myśl umieszczając ją w swojej pracy. Jest to nic innego jak "przepisanie" fragmentu czyjegoś autorstwa i zamieszczenie go w swojej pracy. Przypis ma na celu poinformowanie czytelnika, że myśl nie jest Twoja, bazujesz na czymś, co zostało już przez kogoś zbadane/opracowane/opisane/zdefiniowane. Czytelnik poprzez przypis ma możliwość odniesienia się do pierwotnego, oryginalnego tekstu.

 

ZASADY STOSOWANIA PRZYPISÓW

1. Uczciwość i rzetelność w kwestii poprawności przypisów jest bardzo istotna, bowiem jest to pewna forma szacunku i uznania wobec innych osób i ich dorobku naukowego.

2. Przypisy z reguły umieszczamy u dołu strony, oddzielając je od tekstu głównego cienką linią. Przyjmuje się, że na stronie powinny znaleźć się minimum dwa/trzy przypisy. Ich maksymalna, czy minimalna ilość nie jest określona. Przypisy nie powinny swoją objętością dominować nad tekstem głównym zawartym na danej stronie. Ważne jest zbalansowanie tej kwestii. W przypadku ścisłych wytycznych ze strony promotora, tudzież uczelni, zastosuj się do wymaganej liczby przypisów.

3. Nie istnieje jeden wzór/szablon w kwestii poprawności zamieszczania przypisów.

4. Przypisy powinny być sporządzone czcionką o dwa stopnie mniejszą niż zasadniczy tekst rozdziału.

 

Jak ma wyglądać poprawnie przypis? 

8 A. Antoszewski, R. Herbut, Systemy polityczne współczesnego świata, Gdańsk 2001, s. 78.

22 A. Chodubski, Elementy identyfikacji kulturowej Rosji, „Sprawy Polityczne” 2001, nr 3, s. 45.

32 Jan Paweł II, Homilia w czasie mszy świętej odprawianej na lotnisku w Masłowie. Czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie?, Kielce, 3 czerwca 1991.

33 Mariusz Jędrzejko, Człowiek wobec uzależnień, http://www.cps.edu.pl/pub/cms/files/73/czlowiek_wobec_uzaleznien.pdf, dostęp 01.01.2010 r.

45 S. Fel, Prawa człowieka – rozwój idei, podstawa, treśc i ochrona [w:] Katolicka Nauka Społeczna, Katowice 2007, s. 70.

 

Autor: Maciej Kuran


Tagi:co to jest przypis, jak napisać przypisy, przypisy w pracy licencjackiej, przypisy w pracy dyplomowej, przypisy w pracy magisterskiej, przypisy w pracy inżynierskiej, co to są przypisy, jak poprawnie napisać przypis, jak zamieścić przypis w pracy, praca licencjacka, praca magisterska, pisanie pracy, pisanie prac, pisanie pracy na zamówienie, pisanie prac na zamówienie, pisanie pracy licencjackiej, pisanie pracy magisterskiej, pisanie pracy inżynierskiej, pisanie pracy dyplomowej, pisanie prac licencjackich, pisanie prac magisterskich, pisanie prac inżynierskich, pomoc dydaktyczna, napisac.pl,

Godziny pracy biura

pon. - pt. 9:00 - 17:00

biuro@napisac.pl

tel. 790 - 666 - 794

 

NIP 8792694688
REGON 368189021

Broniewskiego 6/32, Toruń, 87-100

 

Jakieś pytanie? Skontaktuj się bezzwłocznie z nami już teraz.

Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za dalsze wykorzystanie wykonanych opracowań naukowych, tekstów, analiz, biznes planów oraz innych materiałów w sposób naruszający przepisy prawa autorskiego lub kodeksu karnego. Napisac.pl nie realizuje prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych, prezentacji maturalnych czy innych tego typu prac, a jedynie wzory takich prac, które są pomocne przy pisaniu własnej pracy i mogą być wykorzystane tylko w sposób nienaruszający prawa a w szczególności Prawa Autorskiego oraz Art. 272. K.K.